TÜBİTAK ARDEB Destekleri

TÜBİTAK-ARDEB Proje yazımında dikkat edilmesi gereken hususları buradan indirebilirsiniz.
TÜBİTAK-ARDEB projeleri başvuru sürecinde yararlanabileceğiniz kontrol listesini buradan indirebilirsiniz.

HORIZON 2020 Destekleri

H2020 ile ilgili merak edilen sorulara ve kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.
Avrupa Birliği H2020 – Excellent Science European Research Council (ERC) programı hakkında Ankara TTO tarafından hazırlanan kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.
H2020 Marie Curie Bireysel Burslar (MSCA-IF) programı ve başvuru süreci hakkında detaylı kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.
H2020 Participant Portal Kullanım kılavuzunu buradan indirebilirsiniz.

Önemli Bilgiler

Proje başvurularında, başvuru formlarına kurum yasal temsilcisi (Lear – Legal Entity Appointed Representative) olarak  Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ayşen APAYDIN yazılacaktır.

Projeye ilişkin doğruluk beyanları (Mandate ve Decleration of Honour) Prof. Dr. Ayşen APAYDIN tarafından imzalanacaktır.

Adres: ANKARA UNIVERSITESI DOGOL CADDESI , 06100, TANDOGAN ANKARA

PIC (Personel Identification Cod) : 999867659

VAT: TR0010323791

Status: VALIDATED

İLGİLİ UZMANLAR

Projeleriniz ile ilgili diğer tüm sorularınız için uzmanımız Elif SAFKAN ile iletişime geçebilirsiniz.

Öğretim üyeleri 4691 sayılı TGB Kanunu kapsamında teknoloji geliştirme bölgelerinde görevlendirilebilmektedir.

Üniversite Sanayi İş Birliğinin Oluşturulması

Üniversite-Sanayi İşbirliği, temel olarak üniversitedeki araştırma potansiyelinin, bilgi birikiminin ve araştırma faaliyetlerinin sanayi ile ortak çalışmalar yürütülerek projelendirilmesi ve katma değerli ekonomik ürüne dönüştürülmesinin sağlanmasıdır. Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında sunduğumuz hizmetler;

 • Ar-Ge çalışmaları için uygun ulusal ve uluslararası hibe ve destek programlarının önerilmesi
 • Proje yazım geliştirme ve yönetim desteği
 • Sanayi ve akademinin ihtiyacı doğrultusunda Akademisyen-Sanayi eşleştirmesi
 • Sözleşme Yönetimi

Protokol ve Sözleşmeler

Üniversite Sanayi İşbirliğinde taraflarla iletişim, protokol ve sözleşme süreçlerinde destek oluyoruz.

İLGİLİ UZMANLAR

Projeleriniz ile ilgili diğer tüm sorularınız için uzmanımız Elif SAFKAN ile iletişime geçebilirsiniz.

ANKARA TTO Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimi’nin amacı; öğretim görevlilerine, öğrencilere, firma sahipleri ve girişimcilere Fikri ve Sınai Haklar (patent, marka, faydalı model, tasarım) konularında bilgilendirme, bilinçlendirme ve uygulama konularında destek vermektir.

FSMH Bünyesinde Verdiğimiz Hizmetler

Patent başvurusuna konu olan buluşlar için ön araştırma yaparak dünyada aynı teknik alanda hangi verilerin olduğunun değerlendirilmesi, Ulusal ve Uluslararası Patent Başvurularının Yapılması, Bilgilendirme Eğitimleri Verilmesi, Sözleşme ve Lisanslama Hizmetleri, Ticarileşme potansiyeline sahip buluşlar için pazar analizi, Üniversitemizde üretilen teknolojinin fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması, Girişimcilerimizin ticarileştirme faaliyetleri sırasında ortaya çıkan fikir ürünlerinin koruma kapsamlarının belirlenmesi, Sanayi ile birlikte geliştirilen ortak projelerin sözleşme ve protokollerinin hazırlanması, lisanslama amacıyla görüş sunulması konularında hukuk danışmanlarımız ile beraber destek oluyoruz

Neler Yapıyoruz?

Üniversitemizin güçlü olduğu alanlarda fikri veya sınai ürün ile sonuçlanabilecek yaratıcı faaliyetleri tespit ederek destekliyoruz. İlgili alanlarda teknik sorunların tespit edilerek bu sorunlara uygun çözümlerin akademisyenlerimiz tarafından uygulanması için aracılık görevi yürütüyoruz. Akademisyenlerimiz ve girişimcilerimizin hangi yaratıcı faaliyetlerinin fikri ve sınai haklar kapsamında korunabileceği ve bunlardan hangi hakların doğacağı hususunda yönlendirme ve bilgilendirmeler sağlıyoruz. Tüm fikrî ve sınai haklar konusundaki bildirimlerin alınması ve yanıtlanması ile ilgili işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Ankara Üniversitesi FSMH Yönergesi

İLGİLİ UZMAN

Fikri haklar ile ilgili diğer tüm sorularınız için uzmanımız Müzeyyen Beyza CANGÜVEN ile iletişime geçebilirsiniz.

Şirket kuruluş işlemleri

Ön Kuluçka Destekleri

Ankara Üniversitesi öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri ön kuluçka merkezinin aşağıdaki imkanlarından 1 yıl ücretsiz yararlanabilir;

 • Ofis
 • İnternet bağlantısı
 • Hızlandırıcı destekleri

Kuluçka Destekleri

Kuluçka merkezimizde teknolojiye dayalı firmaların kuruluşunu hızlandırmak, teknolojiye dayalı yeni teşebbüslerin yaşama ve büyüme oranlarını yükseltmek, sürekli ve kalifiye işler yaratarak ekonominin gelişmesine yardımcı olmak için sizlere destek oluyoruz. Kuluçka merkezi ofislerinden kuruluşunuzun ilk 3 yılında indirimli olarak yararlanabilirsiniz

Hızlandırıcı Destekleri

Kuluçka firmalarımıza alanında uzman mentor ve danışmanların da katkısıyla aşağıdaki destekleri sunuyoruz.

 • İş geliştirme
 • Ön pazar analizi ve ürün ticarileştirme
 • Ürün prototipleme ve test
 • İş alanı oluşturma
 • Yatırımcı bulma

 

ŞİRKETLEŞME DESTEKLERİ

ankaBİGG

BİGG Uygulayıcı Kuruluşu olarak Ankara TTO tarafından gerçekleştirilen 1. Aşama faaliyetleri sonucunda girişimcilerin Tübitak 1512 Teknogirişim ve Sermaye Desteği alması sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

Temel hedefi girişimciliğin desteklenmesi ile ekonomik kalkınmanın ve istihdamın artırılması olan ve bu doğrultuda tüm sektörlerde başarılı işletmeler kurulmasını destekleyen bir programdır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KOSGEB AR-GE İnovasyon Desteği

Bu program kapsamında bilim ve teknoloji tabanlı çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilere, yeni ürün/süreç/hizmet üretilmesi konularında şirketleşme ve AR-GE desteği sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Özkaynak ve Yatırımcı Desteği

İşletme sahip ya da ortakları tarafından işletmenin gerek kuruluş döneminde gerekse faaliyet aşamasında ortaya koydukları kaynaklar(özkaynaklar) ile şirket kuruluşu yapılabilir. İşletme kuruluşu veya faaliyetleri için gereken fon, bir başka kişi/kurum/kuruluş tarafından ilgili sözleşmeler kapsamında yatırımcı desteği olarak da alınabilir.

İLGİLİ UZMANLARIMIZ

Girişimcilik ve şirketleşme ile ilgili diğer tüm sorularınız için uzmanlarımız  Gözde UYSAL  ve Sena İNEL ile iletişime geçebilirsiniz.