1.2M£ destek alan Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi, yapay zekanın hukuk ve sosyal bilimler alanında kullanımını araştıracak.

ESRC (Economic and Social Research Council) tarafından verilen destek Hukuk, Ekonomi, Sosyal Bilimler ve Bilgisayar bilimleri de dahil olmak üzere Oxford Üniversitesi bünyesinde bir araştırma işbirliği olan ‘Unlocking the Potential of AI for English Law’ projesine kaynak sağlayacak.

Yapay zekanın hukuk hizmetlerinde kullanımı konusunda İngilizlerin beklentisi oldukça büyük. Araştırma başarılı olduğu takdirde, yapay zekanın yasal hizmetlerde kullanımının önündeki engellerin de  kaldırılması hedefleniyor.

Araştırma Ekibi önde gelen uluslararası hukuk firmaları ve sektördeki farklı pozisyonları temsil eden özel sektör ortaklarıyla çalışacak. Bu işbirlikleri kapsamında yapılacak araştırmalar ile yapay zekanın gerçek ihtiyaçlarda kullanımı test edilecek.

Araştırma Ekibi araştırma kapsamında bir dizi soruya da yanıt arayacak. Bunlardan bazıları;

  • Yönetim ve strateji alanında yapay zekanın hukuki uygulamaları
  • Uyuşmazlık çözümlerinde yapay zeka kullanımı
  • Yasal konularda yapay zekanın muhakeme ve sonuçlandırma yeteneği
  • Diğer rekabet edilen ülkelerden teknoloji transferi yoluyla politikalar belirleme

Bu araştırma sayesinde avukatların teknolojiye katılımı sağlanırken, yazılımcıların da yasal uygulamalara dahil olması hedeflenirken araştırma sonunda üniversitelerin ve özel sektörün ihtiyaçlarına cevap olacak eğitim programlarının hazırlanması beklenmekte.

Kaynak