Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal Ankara Üniversitesi’ndeki programına ilk olarak Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsünü (HTE) ziyaret ederek başladı. TÜBİTAK Başkanı’na ve ziyaretçilere HTE’nin, ülkemizde ve bölgemizde, parçacık hızlandırıcı teknolojileri alanında kurulmuş ve bu alanda faaliyet gösteren tek kurum olduğunu söyleyen Enstitü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Avni Aksoy, Enstitünün ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile Enstitüde yürütülen projeler ve araştırmalar hakkında bilgiler verdi.

Yaptığınız çalışmanın ve heyecanınızın içindeyim. Hızlandırıcı merkezi vasıtası ile elde edilebilecek yüksek teknoloji odaklı kazanımların farkındayım. Katkı verenlere teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Hasan MandalTÜBİTAK BAŞKANI

Bilgilendirme sunumlarının ardından, Doktora sonrası çalışmaları için İngiltere’de bulunduğu dönemlerde, oradaki merkezi   görme olanağı bulduğunu anlatan Prof. Dr. Mandal, konunun önemine işaret ederek “Yaptığınız çalışmanın ve heyecanınızın içindeyim. Hızlandırıcı merkezi vasıtası ile elde edilebilecek yüksek teknoloji odaklı kazanımların farkındayım. Ülkemizin bu kapsamda bir araştırma altyapısına sahip olması gerçekten çok önemli.  Bu sürece katkı verenlere teşekkür ediyorum”  diyerek başladığı konuşmasında konunun, her zaman ihtiyaç duyulan birlikte yapma modeliyle gelişeceğine olan inancını dile getiren Prof. Dr. Mandal: “Bu süreçleri, bütüncül bakış açısı içinde değerlendireceğiz. Temel araştırma olmadan devamının olmayacağının da farkındayız. Nitelikli insan çekebilme, nitelikli insanı destekleyebilme konularında TÜBİTAK olarak biz sürece katkı verme noktasında olacağız. Süreci bu anlamda sahipleniyoruz” şeklinde sürdürdü. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş , hep birlikte verimli bir çalışma ortamının kurulacağına olan inancını dile getirdi. Prof. Dr. Hasan Mandal, bilgi sunumunun ardından, yetkililer eşliğinde TARLA tesisini gezdikten sonra Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde Senota Üyelerimiz ve akademisyenlerle bir araya gelmiştir. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ankara Üniversitesi akademisyenleri ile bir araya geldiği görüşmede, yeni TÜBİTAK’ın hedefleri, politikaları ve destek programları hakkında bir sunum yaptı.